Kolejna grupa wolontariuszy w ramach EVS PDF Drukuj Email
Wpisał(a): Administrator   
poniedziałek, 26 styczeń 2015 00:00

Od września 2014 r. szkoła gości czterech nowych wolontariuszy: Alberto z Włoch, Lavinię z Rumunii, Aytan z Azerbejdżanu oraz Darynę z Ukrainy.

Wolontariusze w placówkach towarzyszą nauczycielom i terapeutom w codziennych zajęciach, prowadzą warsztaty artystyczne i edukacyjne dla dzieci, organizują gry ruchowe, okolicznościowe imprezy międzykulturowe. Pomagają też dzieciom i osobom niepełnosprawnym w czynnościach dnia codziennego, a także biorą czynny udział w rehabilitacji społecznej swoich podopiecznych. Ponadto wolontariusze przygotowują wydarzenia tematyczne poświęcone kulturze i zwyczajom swoich krajów (np. Tydzień Azerski), a także współorganizują występy zespołu „Dobczycka Band”. Dzięki realizowanym zadaniom wolontariusze nie tylko wspomagają szkołę i działają na rzecz rozwoju społeczności lokalnej, ale też poszerzają swoje kompetencje w zakresu pracy w grupie, dialogu międzykulturowego oraz promują aktywne obywatelstwo europejskie.

Alberto oraz Lavinia biorą udział w projekcie „Together for change” (2014-2-PL01-KA105-003182), którego celem jest włączenie osób niepełnosprawnych w życie społeczności lokalnych oraz wzmacnianie poczucia tożsamości europejskiej uczestników. Aytan i Daryna są uczestniczkami projektu „Step Forward”, skupiającego się na promocji aktywności obywatelskiej wśród młodzieży. Oba projekty Wolontariatu Europejskiego realizowane są w ramach programu Erasmus+ Młodzież, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej i trwają 10 miesięcy. Koordynatorem projektów jest Fundacja Internationaler Bund Polska.

W listopadzie i grudniu swoje projekty zakończyli też Onur z Turcji oraz Brahim z Hiszpanii, wolontariusze projektu „Over the borders” (PL-21-231-2013-R5), którego celem było promowanie międzykulturowego porozumienia, a także współpracy i solidarności pomiędzy jednostkami i społecznościami na całym świecie.

 
Miejskie Dynamo - podsumowanie PDF Drukuj Email
Wpisał(a): Administrator   
czwartek, 15 styczeń 2015 17:43

Miejskie Dynamo logoMiejskie Dynamo to projekt, który zrealizowaliśmy w partnerstwie z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Wspólnie tworzyliśmy nową mapę miasta – decydujący głos w jej powstawaniu należał  do niepełnosprawnej młodzieży. Do udziału w spotkaniach i warsztatach zaprosiliśmy przedstawicieli  różnych środowisk. Wierzymy, że te doświadczenia będą miały wpływ na postrzeganie osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie, a w konsekwencji także na sensowne zmiany przestrzeni miejskiej.

Cykl 11 warsztatów organizowanych w przestrzeniach publicznych i instytucjach kultury w Krakowie pozwolił uczniom naszej szkoły aktywnie odkrywać teren miasta. Stworzyliśmy sytuacje, w której uczniowie mieli okazję do kontaktów z rówieśnikami spoza szkoły. Razem odwiedziliśmy:

 • Dworzec Kolejowy Kraków Główny,
 • Małopolski Ogród Sztuki,
 • restaurację Aquarius,
 • Cukiernię Michalscy,
 • Telewizję Polską S.A. Oddział w Krakowie,
 • Radio Kraków,
 • Teatr Łaźnia Nowa,
 • Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice,
 • Cricotekę,
 • Muzeum Etnograficzne w Krakowie.
Więcej…
 
Obchody jubileuszu 25-lecia szkoły PDF Drukuj Email

 

25 lat temu, w lutym 1990 r., powstała nasza szkoła. To doskonały powód do świętowania, toteż zaplanowaliśmy na ten rok kilka wydarzeń:

 • 7 lutego, 12.30 – msza św. w kościele MB Dobrej Rady przy al. Dygasińskiego 44a,
 • 24 marca, 12.30 – Gala Jubileuszowa w Teatrze Łaźnia Nowa, Os. Szkolne 26,
 • kwiecień - 10. wystawa prac plastycznych uczniów uczestników indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych,
 • 8 maja, 10.00 - 17.30 – konferencja "Podnoszenie jakości edukacji osób z wieloraką niepełnosprawnością – rozwiązania systemowe w placówce, w środowisku, w kraju".

O wszystkim, co będzie się działo z okazji naszego jubileuszu będziemy informować na bieżąco, zarówno na stronie szkoły, jak na naszym Facebooku.

 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

Strona 1 z 44
Joomla templates by a4joomla
free wordpress themes | magento themes